Rzeczywiście w spisie imion prawosławnych nie ma Aurelii. Imię to jest pochodzenia łacińskiego i oznacza „złota” „złoty” lub też „wspaniały”. W spisie imion prawosławnych istnieje imię Złata (Złota). Wyjściem z sytuacji byłoby, wydaje mi się nadanie na chrzcie imienia właśnie Złata i nazywaniem jej w codziennym życiu Aurelią.
Wydaje mi się, że w Polsce nie ma świątyń poświęconych św. Józefowi sprawiedliwemu. Jego pamięć jest obchodzona w dniu następującym niedługo po Bożym Narodzeniu (tj. 27 grudnia/9 stycznia), kiedy obchodzona jest również pamięć Króla Dawida i Jakuba brata Pańskiego. Św. Józef nazywany jest w j. cerkiewnosłowiańskim „obrucznikom”, tj. tym, który był zaręczony z Maryją. Wydaje się, że w Patriarchacie Antiocheńskim występuje szereg świątyń jemu poświęconych. Z pewnością św. Józef cieszy się większą popularnością w Kościele rzymskokatolickim niż prawosławnym.
Imię to występuje w spisie imion prawosławnych. Chodzi o rzymskiego męczennika z III w. (w wersji łacińskiej imię brzmi Senezjusz). Jego pamięć jest obchodzona 12 grudnia, co według Nowego kalendarz stanowi 25 grudnia.
Takie rozwiązanie mogłoby być, chociaż nie jest do końca ono przekonywującym. Imię Lubomir jest można powiedzieć tłumaczeniem greckiego imienia Ireneusz. Może warto byłoby pomyśleć o nadaniu na chrzcie tego właśnie imienia i nazywaniem w codziennym życiu słowiańskim odpowiednikiem – Lubomir.
Wcześniejsza odpowiedź na to pytanie zawierała pewne błędy. Dziękuję za wrażliwość i życzliwe korekty. Imię Bogdan występuje w spisie imion prawosławnych, które wydała nasza Cerkiew. Natomiast dzień pamięci obchodzony jest w dniu 4 marca to jest w dniu św. Teodata. W tym wypadku imię Bogdan jest słowiańską wersją imienia Teodat. Wydaje mi się jednak, że nie we wszystkich kalendarzach ten święty występuje.
Mnisi lub mniszki w czasie tzw. postrygu otrzymują imię, te które nadaje im osoba dokonująca postrygu. Najczęściej jest to biskup. I to właśnie biskup wybiera i nadaje nowe imię dla tej osoby. Przy wyborze imienia może sugerować się biskup różnymi, tylko jemu wiadomymi czynnikami.
W tradycji prawosławnej na chrzcie nadawane jest jedno imię dla dziecka. Wtedy też określa się, kto jest niebiańskim patronem młodzieńca. Nadawanie drugiego imienia nie ma charakteru sakramentalnego, jest bardziej wydarzeniem symbolicznym i emocjonalnym.
W naszym spisie imion prawosławnych nie występuje Patrycja. Jeśli natomiast osoba nosi takie imię to imieniny należałoby obchodzić w tym dniu, kiedy jest czczona pamięć św. Patryka.
Rzeczywiście imię Diana nie występuje w naszych spisach. Podobnie brzmiącym imieniem może być Domna. Sugeruję też sprawdzić imiona w spisie i może wśród prawosławnych świętych będzie takie, które wam odpowiada i w rzeczywistości z tym imieniem zostanie ochrzczone dziecko.
Rozumiem, że chcecie nazywać waszą córeczkę Kornelią, natomiast szukacie na chrzest pewnego rodzaju odpowiednika w spisie imion prawosławnych. Podobnie brzmiącym imieniem może być Kira lub Kiriakia (popularne imię w Grecji). Sugerowałbym też pójść do parafii i porozmawiać z duchownym kilka dni przed chrztem.