Chcielibyśmy nadać córce imię Klara. Bardzo proszę o informację, jakie imię dostanie dzieciątko w takcie chrztu? Ewelina

Imię Klara jest pochodzenia łacińskiego i właściwie odpowiednikiem w formie słowiańskiej byłaby Swietłana lub Swieta (grecka Fotinija lub Fotina). Rozwiązanie problemu widziałbym w nadaniu na chrzcie słowiańskiej (lub greckiej) formy, natomiast w codzienności stosowanie łacińskiego odpowiednika.

Kategorie: imiona, ks. Andrzej Kuźma



W akcie chrztu mojego prawosławnego pradziadka widnieje zapis, że „z powodu jego choroby, nadano chłopcu imię Michał”. Jak można to wytłumaczyć? Czy Św. Michał Archanioł jest patronem chorych albo umierających w prawosławiu? Anonim

Św. Archanioł Michał nie jest specjalnie traktowany jako patron umierających lub chorych. Podejrzewam, że informacja zawarta w metryce chrztu koncentruje się raczej na aspekcie szybkiego chrztu po urodzeniu spowodowanego chorobą dziecka. Przeglądając metryki chrztu z XIX lub początku XX wieku możemy zauważyć, że dzieci były chrzczone na drugi lub trzeci dzień po urodzeniu. Taki stan rzeczy spowodowany był wysoką umieralnością noworodków. W przypadku choroby dziecka, chrztu dokonywano tego samego dnia. W tym opisywanym przypadku, myślę, że chłopczyk był mocno chory i ochrzczono go z imieniem Michał. Natomiast zapis dokonany w metryce nie zupełnie jasno tłumaczy okoliczności, jedynie świadczy o dokonaniu sakramentu.

Kategorie: imiona, ks. Andrzej Kuźma, liturgika



Trapi mnie takie pytanie, otóż moja córka ma na imię Malwina Nina. W cerkwi natomiast nadane zostało jej imię Nina ze względu na to że imienia Malwina nie ma w spisie imion prawosławnych. I moje pytanie dotyczy czy właściwie nadaliśmy imię dla córeczki w cerkwi. Mama

Jeśli chodzi o nadanie imienia na chrzcie Nina, to postąpiliście jak najbardziej właściwie. Z tym imieniem należy podchodzić do Eucharystii i innych zdarzeń związanych z życiem cerkiewnym.

Kategorie: imiona, ks. Andrzej Kuźma



Chciałabym nazwać córeczkę imieniem Emma lub Laura. Czy chrzcząc w Cerkwii prawosławnej będę mogła nadać te imiona? Nie biorę pod uwagę innych. Anna

Zarówno imię Emma jak też Laura nie występują w spisie imion prawosławnych. Emma jest to imię pochodzenia niemieckiego (czasem niem. Hemma). Czy pochodzi ono od imienia Emilia? Bardzo możliwe. Wyjściem byłoby nadanie imienia na chrzcie Emilia natomiast w życiu świeckim stosować skrót –Emma. Jest też święta Emma, która żyła w Austrii w XI w. (jeszcze do rozłamu). Natomiast Laura jest to łacińskie imię. Św. Laura z Kordoby (Hiszpania), żyła w IX w. czyli daleko do rozłamu i formalnie powinna być czczona w prawosławiu jako święta.

Kategorie: imiona, ks. Andrzej Kuźma



Kiedy w roku kalendarzowym wspomina się św. Sławomira? Sławomir

W kalendarzu wydawanym przez Metropolię Warszawską w spisie imion (Kalendarz na 2014 r. zawiera taki spis) wskazuje się, że Sławomira obchodzone jest 28 lutego, w nowym stylu to 13 luty. Pod tą datą nie jest jednak wpisany Sławomir, dlatego, że nie znamy świętego o tym imieniu. Pomimo tej zawiłości możemy powiedzieć, że imieniny Sławomira należałoby obchodzić 13 lutego (28 luty stary styl).

Kategorie: imiona, ks. Andrzej Kuźma



Czy przyjmując wiarę grecką i odchodząc tym od rzymskiej będę musiał do swojego imienia, którego nie ma w Cerkwi wschodniej dobrać imię pochodzące z obrządku, gdyż mam imię czysto łacińskie. W prawdzie istnieje wersja białoruska, która powinna brzmieć rzekomo Gracyjan. Ale czy tak się da? Za to imię przyjęte na bierzmowaniu jest jak najbardziej w księgach bo jest to Hieronim. Gracjan

Podejrzewam, że duchowni będą wskazywali na potrzebę używania imienia tego z Bierzmowania. Znam jednak wiele osób z Cerkwi serbskiej czy rumuńskiej, którzy otrzymali na chrzcie imiona, których nie ma w naszych spisach. Nikt im nie nakazywał zmiany imienia i przystępują do Eucharystii z tym, które zostało im nadane. Swoją drogą św. Gracjan to biskup Tour (Galia) i męczennik z III w. Formalnie więc powinien być zaliczony do świętych również w Kościele prawosławnym. Ten argument można używać jeśli zdecydujesz się na używanie imienia Gracjan.

Kategorie: imiona, konwersja, ks. Andrzej Kuźma



Chciałabym ochrzcić synka imieniem Orest. Niestety nie mogę znaleźć ikony tego świętego. Czy jest taka ikona? Agnieszka

Jest dwóch świętych noszących imię Orest. Ikoy świętego powinny być dostępne w sklepikach zajmujących się togo typu sprzedażą. Jeśli nie ma w sprzedaży, można poprosić ikonografa o napisanie takiej ikony.

Kategorie: imiona, ks. Andrzej Kuźma



Chciałabym nadać imię córce Oliwia, czy jest w spisie imion prawosławnych i jak nazywałaby się patronka? Barbara

W spisie imion prawosławnych Oliwia nie występuje. Jest to święta, pochodząca z II wieku i teoretycznie mogłaby występować w naszych spisach. Trudno jest jednoznacznie poradzić, jakie można byłoby nadać imię podobno brzmiące? Sugerowałbym porozmawiać z duchownym z parafii.

Kategorie: imiona, ks. Andrzej Kuźma



Chciałabym zapytać o moje imię, Katarzyna, i jego zapis w prawosławnych księgach. Pamiętam, jak moja mama przy okazji wypisywania karteczek zdrowie zawsze pisała moje imię Katarzyna w brzmieniu staro-cerkiewno słowiańskim, Jekatieria, tego też brzmienia od kiedy pamiętam używałam podczas przyjmowania sakramentu Eucharystii. Czy błędem byłoby, jakby mama posłużyła się polskim brzmieniem Katarzyna lub gdybym podczas Eucharystii powiedziała swoje imię w ten sposób? Czy moje imię w brzmieniu staro-cerkiewno słowiańskim, Jekatierina, figuruje zatem oficjalnie w prawosławnych księgach, czy też imiona zapisuje się po polsku – Katarzyna, a Jekatierina używane jest tylko podczas jego wymowy? Jest to dla mnie, jakby nie było, duża różnica. Katarzyna

W zasadzie nie ma znaczenia w jaki sposób Pani imię zostanie zapisane na karteczce czy też jakiej formy imienia użyje Pani przystępując od Eucharystii. Będzie właściwym jeśli użyje pani formy cs. Jekatieryna czy też polskiej Katarzyna. Nie używamy form zdrobniałych typu: Ksia, Kaśka, Katia i in. Jeśli chodzi o zapisy w księgach metrykalnych, obecnie imiona dzieci ochrzczonych zapisywane są w j. polskim. Myślę, że należy pani to tego pokolenia, kiedy już zapisywano w tym języku. Uważam, że forma zapisu nie jest tutaj istotna. Ona będzie się różnić w j. angielskim, francuskim, greckim, arabskim itp. i cały czas jest to samo imię zapisane u Pana Boga w Księdze Życia.  

Kategorie: imiona, ks. Andrzej Kuźma



Przy chrzcie otrzymałam imię Dorofieja. Gdzie mogę znaleźć modlitwę do swojej patronki? Dorota

Pamięć św. męczennicy Dorofieji jest obchodzona 6 lutego (nowy styl, 19 luty). Można stosować ogólną modlitwę do męczenników (męczennic) i wstawiać w odpowiednim miejscu imię swojej patronki. W modlitewnikach takie modlitwy są ogólnodostępne.

Kategorie: imiona, ks. Andrzej Kuźma



Strona 1 z 1612345...10...Ostatnia »