Najważniejsze wiadomości:

Chrześcijaństwo w jedności i różnorodności – o. Jerzy Massuh na święto apostołów Piotra i Pawła

Chrześcijaństwo w jedności i różnorodności – o. Jerzy Massuh na święto apostołów Piotra i Pawła

Prezentujemy tekst kolejnego arabskiego teologa prawosławnego, będący kazaniem na święto apostołów Piotra i Pawła - założycieli i patronów Patriarchatu Antiocheńskiego. Potocznie często nazywa się go "Cerkwią Arabów", choć historycznie była ona zróżnicowana, i dzisiaj też tak jest - z tym że już w zachodniej Europie i obydwu Amerykach, bowiem ta jurysdykcja przyciąga wielu konwertytów. To jest dowód na tytułową jedność i różnorodność, której przykładami są apostołowie Piotr i Paweł. Mamy nadzieję, że tekst ten obchodzącym teraz ich święto ubogaci przeżywanie go, zaś osobom jeszcze czekającym na nie – pozwoli właściwie się do niego przygotować.

Obieca Pan…

Obieca Pan…

Część 8. czytań pt. "Każdy dzień - prezent od Boga": Są takie modlitwy, na które Pan odpowiada jedynie obietnicą ich wypełnienia w przyszłości. Setnik prosił uzdrowienia swojego sługi, a Pan mu odpowiada: „Przyjdę”. Czyż nie powtarza się to również w naszym przypadku?

Zakończył się Święty i Wielki Sobór

Zakończył się Święty i Wielki Sobór

W niedzielę Wszystkich Świętych (26 czerwca br.) zwierzchnicy poszczególnych Cerkwi wraz z delegacjami uczestniczyli w św. Liturgii celebrowanej przez patriarchę konstantynopolitańskiego Bartłomieja w asyście zwierzchników dziewięciu Cerkwi. Tym samym w soborze świętych Piotra i Pawła w mieście Chania zakończył się Święty i Wielki Sobór Cerkwi Prawosławnej.

Rozpoczął się post piotrowy

Rozpoczął się post piotrowy

Dokładnie 8 dni po święcie Zesłania Ducha Świętego na Apostołów przypada początek postu przed świętem Apostołów Piotra i Pawła.

Multimedia

Obraz i dźwięk prawosławia

Soko - Kuchnia.cerkiew.pl

Na początek postu polecamy Soko - czyli po gruzińsku grzyby, a ściślej rzecz biorąc to smażone boczniaki ze świeżym estragonem. Jest to jedno z najbardziej znanych dań gruzińskiej kuchni.

zobacz więcej