1. Czy, jeżeli człowiek nie wyzna grzechu na spowiedzi ale pokaja się w swojej osobistej modlitwie zostanie on oczyszczony? 2. Dlaczego biskup stoi w cerkwi zazwyczaj na podniesieniu? 3. Gdy kobieta jest niedysponowana może całować ikony, krzyż lub przystąpić do spowiedzi? 4. Jacy są jeszcze prawosławni patroni małżeństw oprócz św. Piotra i Febronii? 5. Człowiek modli się ale nie rozumie do końca słów języka cerkiewnego.. Czy w takiej sytuacji modlitwa jest przyjmowana przez Boga? Natalia

  1. Wewnętrzna skrucha nie jest wystarczająca (jest jednak bardzo ważna) dla oczyszczenia z grzechu, potrzebne jest wyznanie przed Bogiem.
  2. Jest to raczej symboliczne podwyższenie wskazujące na funkcję biskupa. Słowo biskup-episkopos– oznacza tego, który „patrzy” lub „nadzoruje”. Rolą biskupa jest „nadzorowanie” porządku w Cerkwi (chodzi ogólnie o Cerkiew, nie o budynek) dlatego też w symboliczny sposób stoi na podwyższeniu aby mógł lepiej widzieć czy jest zachowywany porządek w Cerkwi.
  3. Uważam, że może, chociaż nie wszyscy podzielają te zdanie. Wielu duchownych, od których zaczerpnąłem te myśli wskazują, że naturalna przypadłość organizmu ludzkiego (kobiety) nie może być czymś co odtrąca ją od życia duchowego. Temat był szeroko dyskutowany i trzeba powiedzieć, że ustalonej interpretacji tego problemu nie ma.
  4. Chyba najbardziej znanymi opiekunami instytucji małżeństwa są św. Joakim i Anna, rodzice Maryii, którą Bóg wybrał na Bożą rodzicielkę.
  5. Myślę, że jest to problem ogromnej większości wiernych naszej Cerkwi. Pan Bóg przyjmuje zawsze naszą modlitwę jeśli wyrażana jest ona z pobożnością i oddaniem. Nie zawsze zrozumiałe słowa wystarczą aby właściwie się modlić.

Kategorie: ks. Andrzej Kuźma, liturgika, wiara