Zastanawiam się nad zostanie w przyszłości lektorem/psalmista. Chciałbym dowiedzieć się więcej na ten temat m.in.: jaki grzech uniemożliwia otrzymanie święceń lektorskich (podrasnik)? Do jakiej szkoły się udać? Czy można przestać wykonywać ten zawód? Czy jest możliwość w trakcie nauki powrotu do domu na weekend i święta? Czy jest możliwość wyboru parafii do posługi?

Dużo zostało postawionych pytań, ale sprawa wygląda dość prosto. Szkoła, która kształci psalmistów i dyrygentów mieści się w Hajnówce. Proszę tam napisać lub zadzwonić i dowiedzieć się jakie są stawiane wymogi kandydatom do tej szkoły. Bycie psalmistą nie jest jednoznaczne ze święceniami lektorskimi. To są dwie odmienne  rzeczy, chociaż znacząco pokrewne. Dla otrzymania święceń lektorskich nie stawia się takich wymogów jak dla osób chcących otrzymać święcenia diakońskie lub kapłańskie. Odnośnie do tego czy istnieje możliwość wyboru parafii do śpiewania i czytania w cerkwi, należałoby każdy przypadek rozpatrywać indywidualnie.

Kategorie: ks. Andrzej Kuźma, śpiew



Chciałabym się dowiedzieć, czy jest gdzieś nagranie na You Tube „Swietie Tichij” z muzyką E. Aziejewa? Eulalia

Oczywiście. Proszę uprzejmie: https://youtu.be/gSUj_q1MAbo

Kategorie: Marcin Abijski, śpiew



Co oznacza mówienie w miejsce śpiewania „Wieruju” i „Otcze nasz” na Świętej Liturgii? Czy jest to prawidłowe i skąd się wzięło? Katarzyna

Obydwie praktyki są dopuszczalne i funkcjonują w praktyce liturgicznej. Prawosławie wschodniosłowiańskie preferuje wspólny śpiew. Zdarzają się jednak wykonania przez chór, w których nie uczestniczą wierni (bo po prostu mogą nie znać melodii). Tradycja grecka skłania się do recytacji. We wspólnotach parafialnych jest to często recytacja całego zgromadzenia. Spotkać można również recytację przez chór. W monasterach Symbol Wiary oraz Modlitwę Pańską czyta przełożony lub w jego zastępstwie najstarszy mnich. Kiedy biskup jest obecny (stoi na tronie), a nie celebruje Boskiej Liturgii, wtedy on odczytuje obydwie modlitwy. Zdarza się, że „zaszczyt” ten przypada jakiejś ważnej personie obecnej na nabożeństwie (w Grecji mogą to być urzędnicy państwowi, archonci itd.).

Czytaj dalej

Kategorie: liturgika, Marcin Abijski, śpiew



Śpiewam w chórze i podczas nabożeństw skupiam się na samym śpiewie, nutach zamiast na modlitwie. Jak to zmienić? Anna

Brak skupienia w czasie śpiewu odnieść można do takiego samego rozproszenia, jakie występuje w czasie każdej modlitwy. Przyczyny są oczywiście znane i wcale nie wyjątkowe. Z duchowego punktu widzenia wiadomym jest, że modlitwie człowieka starają się przeszkodzić złe duchy, które wszelkimi sposobami odciągają jego uwagę od tego uświęcającego aktu. Dzieje się to jednak nie bez pominięcia ludzkiego czynnika.

Czytaj dalej

Kategorie: Marcin Abijski, śpiew