Szukam źródła do którego prawosławie odnosi sie do stosowania antykoncepcji. Oraz nie mogę zrozumieć i nikt nigdy mi nie wytłumaczył dlaczego w naszej religii kobiety podczas krwawienia miesięcznego lub po porodzie jest nieczysta? Magda

Nie jestem specjalistą w tej materii ale postaram się odpowiedzieć zgodnie z moją wiedzą i poglądem. W kwestii źródeł o stosunku Kościoła do antykoncepcji to takowych nie znam. Jeśli jakieś są to tylko takie, które stanowią opinie duchownych niemające charakteru powszechnie obowiązującego. Moim zdaniem antykoncepcja w małżeństwie powinna opierać się głównie na naturalnych sposobach zapobiegania poczęcia. Na pewno każda metoda polegająca na działaniu poronnym niezależnie od wieku poczętego człowieka jest karygodna i moim zdanie jest grzechem aborcji. W życiu przedmałżeńskim czy też pozamałżeńskim, antykoncepcja nie powinna być tematem najważniejszym ponieważ w tych wypadkach sam stosunek seksualny jest poważnym grzechem.

Co do drugiego pytania sprawa już nie jest taka prosta. Kwestia nieczystości związana jest z tradycją Starego Testamentu. Jest wiele opinii związanych z praktyką dopuszczania lub też nie „nieczystych kobiet” do sakramentów w Cerkwi. Osobiście skłaniam się ku poglądom św. Klemensa Rzymskiego czy też św. Grzegorza Wielkiego, którzy twierdzili, że kobieta może wchodzić do świątyni w każdym czasie, ponieważ nie można obciążać jej winą za coś co jest dla niej naturalne i dzieje się niezależnie od jej woli. Jest to pogląd, który wskazuje, iż nieczystymi czynią nas tylko nasze grzechy.

Są jednak odmienne zdania, w których zawarte są wskazania aby kobiety w te tzw. ”nieczyste dni” stroniły od kontaktu ze świętością.

Współczesny teolog Patriarcha Serbski Paweł, przedstawiając pogląd na tę sprawę wskazał, że kobieta w czasie krwawienia miesiączkowego nie jest nieczysta duchowo lecz tylko fizycznie, jak każdy człowiek w czasie upławów z innych organów. Twierdził, że w te dni kobieta może przychodzić do Cerkwi całować ikony, śpiewać, spożywać prosforę rozdawaną po zakończeniu nabożeństwa. Zachęcał jednak do powstrzymania się od przyjmowania Eucharystii jak również przyjmowania sakramentu Chrztu Świętego nieochrzczonym. Jednak i te sakramenty w obliczu śmierci jego zdaniem mogły być udzielone.

Uważam, że każda kobieta w tej materii powinna pozostawać w zgodzie z własnym sumieniem, a w razie niepewności zachęcam do wypełnienia wskazań swojego spowiednika.

Kategorie: ks. Paweł Stefanowski, pozostałe, wiara, życie duchowe



Jak wygląda konwersja na prawosławie katolika i czy można zmienić wyznanie przez np. księdza proboszcza, którego nie lubimy? Michał

Formalnie należy zwrócić się z prośbą do proboszcza parafii o przyłączenie do Prawosławia. Po uprzednim przygotowaniu, które w mojej parafii trwa co najmniej rok, należy napisać podanie do Biskupa diecezjalnego z prośbą o konwersję, które powinien opatrzyć swoją rekomendacją duchowny prowadzący przygotowania. Następnie zgodnie ze wskazaniem Biskupa następuje przyjęcie do Prawosławia. Tak przynajmniej procedura wygląda w naszej diecezji. Odnośnie proboszcza, którego „nie lubimy”, proponuję spróbować przemóc w sobie niechęć do duchownego w ramach wielkopostnych poszukiwań pokory.

Kategorie: konwersja, ks. Paweł Stefanowski



Być może moje pytanie będzie trochę kontrowersyjne, ale bardzo zależy mi na odpowiedzi. Dlaczego duchowni, gdy nam błogosławią, w panicznym odruchu zabierają rękę, gdy chcemy ją pocałować błogosławiącą dłoń? Przecież nikt w tej sytuacji nie myśli o niej jako o ludzkiej, w głębi duszy wierzymy i okazujemy szacunek do łaski Kapłaństwa, a sama dłoń jest pewnym łącznikiem z Chrystusem. Takie chowanie dłoni dla wiernych jest bardzo niezręczne i czasem bolesne. Czy wynika to z zaleceń biskupa a może skromności? Jest jakieś uzasadnienie tego? Dawid

Przyznam, że o zaleceniach tego typu od biskupa nigdy nie słyszałem. Jestem przekonany, że zachowania takie wynikają ze skromności duchownych a przynajmniej mam taką nadzieję.

Kategorie: ks. Paweł Stefanowski, pozostałe



Dlaczego w Rosji podczas święta Paschy, a dokładniej chyba przed samą liturgią, kapłani zmieniają obłaczenije z koloru białego na kolor czerwony? Dlaczego w Polsce nie jest to praktykowane? Arek

Podczas Liturgii Wielkiej Soboty szaty duchowieństwa oraz cały wystrój Świątyni zmieniane są z ciemnych, wielkopostnych na białe. Kolor biały symbolizuje światłość zajaśniałą z Grobu Zmartwychwstałego Chrystusa. W tradycji Rosyjskiej Cerkwi Liturgia paschalna tak jak i cały tydzień paschalny sprawowany jest w szatach koloru czerwonego, który symbolizuje niewypowiedzianie płomienną miłość Boga do rodu człowieczego, która przejawiła się poprzez zbawczą męką Syna Bożego. Kolor czerwony w tygodniu paschalnym jest tradycją lokalną spotykaną tylko w Cerkwi Rosyjskiej. Podobnych różnic pomiędzy lokalnymi tradycjami jest całkiem sporo lecz nie stanowią one o różności a raczej o różnorodności Prawosławia.

Kategorie: ks. Paweł Stefanowski, liturgika



Czy kobieta w ciąży może jest produkty nabiałowe, czy rybne w czasie wielkiego postu? Olga

Moim zdaniem, kobieta w błogosławionym stanie, w trosce o zdrowie swoje i nienarodzonego dziecka zdecydowanie może stosować lżejszą formę postu.

Kategorie: ks. Paweł Stefanowski, liturgika, pozostałe, życie duchowe



Czy w Cerkwi Prawosławnej można ochrzcić dziewczynkę imieniem Łucja? Jeśli tak to jaki jest cerkiewny odpowiednik tego imienia? Agnieszka

Mam chrześniaczkę o tym imieniu. To wnuczka ks. Henryka Paprockiego. Imię w cześć św. Męczennicy Łucji (cs. Muczenica Łukija Sirakuzskaja ur. ok. 281 w Syrakuzach na Sycylii, zm. 13 grudnia 304 tamże).
Oto adres pod którym można znaleźć informacje o jej życiu i męczeńskiej śmierci:
https://azbyka.ru/days/sv-lukija-sirakuzskaja

Kategorie: imiona, ks. Paweł Stefanowski



Sława Iisusu Chrystu! Chciałam zapytać o czytanie psalmów, czy jest kolejność czytania poszczególnych psalmów. Irena

Psałterz podzielony jest na tzw. Katyzmy. Można zastosować się do tego podziału lub też czytać te psalmy, które są tematycznie związane z naszą modlitewną intencją. Szczegółowy plan czytania psalmów opisany jest w 17 rozdziale Typikonu.

Czytaj dalej

Kategorie: ks. Paweł Stefanowski, liturgika, życie duchowe



Dzień dobry! Mam pytanie dotyczące małrzeństwa mieszanego. Jestem prawoslawną, mój narzeczony – katolikiem. Zdecydowaliśmy wziąć ślub w cerkwi. Mamy wziąć błagosławieństwo od wladyki. Co ma być zawarte w treści pisemnej prośby o błagosławieństwo? Jeszcze musimy wypełnić poszczególne warunki kościoła katolickiego dla otrzymania zezwolenia na zawarcie małżeństwa mieszanego oraz dyspensy od formy kanonicznej od ordynariusza miejsca. Potrzebne jest podania słusznych przyczyn dla ich udzielenia. Ja po prostu nie wyobrażam sobie zawarcie małżeństwa w inny sposób, ale tego nie wystarczy jako przyczyny. Proszę Państwa o pomóc w tej sprawie dowodów z mojej strony. Diękuję za uwagę do moich pytań oraz czekam na odpowiedż z nieciepliwością. Pozdrawiam.

Myślę, że lepiej odpowiedzieć na to pytanie w formie prywatnej. Proszę o skierowanie się do duchownego z parafii do której Pani należy, lub podanie swojego prywatnego adresu email.

Kategorie: ks. Paweł Stefanowski, pozostałe, rodzina



Chciałam zapytać jak wygląda ślub w cerkwi , gdy panna młoda jest już mamą. Z czego musi zrezygnować, a co uczynić?

Są dwa ryty sprawowania sakramentu małżeństwa.

Czytaj dalej

Kategorie: ks. Paweł Stefanowski, rodzina, wiara



Witam. Czy może ksiądz poradzić co ma największą moc: robienie pokłonów czy modlitwa ? Oczywiście wiem, ze wszystko zależy ile chęci włożymy w jedno lub drugie, ale z czego Bóg jest bardziej zadowolony ?

Odp. Pokłony bez modlitwy mogą być zwykłym ćwiczeniem fizycznym.

Czytaj dalej

Kategorie: ks. Paweł Stefanowski, wiara, życie duchowe



Strona 1 z 212