Nurtuje mnie pytanie czy prawda jest ze spać powinno się głową skierowana na wschód i łózko należy przeżegnać przed sen i uczynić znak Krzyża na 4 strony świata (słyszałam o tym już od dawna, ale to samo przeczytałam w jednej z książek, w której jeden ze Św. Ojców tak tez twierdził)? Słyszałam tez, ze nie powinno się spać nogami skierowanymi bezpośrednio w stronę drzwi (podobno nie śpi się nogami do drzwi bo to tak jak w Cerkwi podczas pogrzebu osoba zmarla jest skierowana nogami do Carskich Wrot), czy sa to zabobony? Kolejnym pytaniem jest czemu w domach ikony powinny być skierowane na wschod? No i jeszcze kwestia stawiania swieczek w Cerkwi co dla mnie jest raczej zabobonem, ale skad wziely się opinie ze nie powinno się podpalać świeczki od spodu przy jej stawianiu ani stawić jej lewa ręka, czy to prawda? Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedz. Anonim

Dużo pytań wśród, których wiele jest zaskakujących. Osobiście nie spotkałem się, z ukazaniami jak należy ustawiać łóżko i w jaki sposób należy spać, tak by odpowiadało to wymogom religijnym. Wydaje mi się, że są to rzeczy mało istotne i w duchowym życiu człowieka nie mają znaczenia. Nie należy doszukiwać się jakichś symboli duchowo-religijnych tam gdzie ich nie ma. Natomiast absolutnie ważnym jest aby czynić modlitwę przed udaniem się na spoczynek. Ojcowie rzeczywiście zalecają aby przeżegnać nasze miejsce odpoczynku przed snem, jak też można uczynić znak Krzyża na cztery strony w naszym pokoju. Take zalecenia nie występują jednak w naszych modlitewnikach, lecz absolutnie mogą mieć miejsce.

Tradycyjnie w Prawosławiu osoba, która modli się powinna być skierowana na wschód. Dlatego też odpowiednio ustawia się ikony, jak też w taki właśnie sposób orientowane są Prestoły w naszych cerkwiach. Zdarzają się jednak z tej czy innej przyczyny odstępstwa od tych norm. Nie stanowi to jakiegoś większego problemu. Najlepiej byłoby ustawić ikony w naszym domu w kierunku wschodnim, ale nie zawsze jest to możliwe. Ważne jest, aby ikona znajdowała się w godnym miejscu i oddawana był jej należna cześć.

Świeczki, które są stawiane w Cerkwi wyrażają naszą intencję i modlitwę. Zwykle bez większych problemów wstawiamy je do gniazd na świeczniku, które właśnie temu służą. Nie zawsze jednak możliwym jest postawienie ich bez podgrzania dolnej części. To jest raczej wymysł ludzki, kiedy takie podgrzanie utożsamiamy ze szkodzeniem komukolwiek czy łamaniem tradycji. Podobnie stawianie świeczki lewą ręką. Są ludzie, którzy wszystkie czynności wykonują lewą ręką (tak jak większość prawą). Św. Paisjusz Hagioryta, kiedy bolała go prawa ręka od żegnania się, czynił na sobie znak krzyża lewą ręką.

Kategorie: ks. Andrzej Kuźma, wiara, życie duchowe