Szukamy imienia dla syna. Czy w Cerkwi istnieje imię Witold? Ewa

Imię Witold jest pochodzenia litewskiego i oznacza „władający ludem”. Imienia tego nie ma w spisie imion prawosławnych. Są natomiast święci o imionach podobno brzmiących, które można nadać na chrzcie: Wiktor, Wiktorin, Witalij.

Kategorie: imiona, ks. Andrzej KuźmaChciałabym dowiedzieć się czegoś o imieniu Paulina? Paulina

Imię Paulina jest nieco zmienioną wersją imienia Pawła. Czasem rodzice chcą aby dziewczynka miała na imię Pola. Ta z kolei wersja zaczerpnięta jest z języków zachodnich. W kalendarzu prawosławnym mamy co najmniej dwie św. Pawły; Pawła bizantyjska (pamięć 3 czerwca) i św. Pawła z Cezarei (pamięć 10 luty [stary styl]).

Kategorie: imiona, ks. Andrzej KuźmaJeżeli dziewczynka została nazwana w USC imieniem Urszula, to czy można ją ochrzcić tym imieniem w cerkwi? Anna

Urszula jest to imię pochodzenia łacińskiego, Pochodzi ono od imienia Ursa co oznacza niedźwiedzica. Nie występuje ono wśród imion prawosławnych, choć wśród świętych o tym imieniu jest św. Urszula z Kolonii pochodząca z IV w. Formalnie wiec powinna być również czczona w Kościele prawosławnym. W spisie imion prawosławnych jednak Urszula nie występuje dlatego też, raczej to imię nie może być nadane na chrzcie.

Kategorie: imiona, ks. Andrzej KuźmaCórka ochrzczona w kościele. Czy mogę kupić prawosławną ikonę z jej patronką? Marcelina. W cerkwi to będzie święta Markela? Magda

Tak. Jak najbardziej można kupić dziewczynce ikonkę przedstawiającą jej niebiańską patronkę. Słowiańskie imię Markieła posiada odpowiednik Marcela. Podejrzewam, że Marcelina jest inną formą imienia Marcela.

Kategorie: imiona, ks. Andrzej KuźmaCzy w cerkwi jest imię Tobiasz? Szukałam informacji w spisie świętych i nie znalazłam tego imienia. Beata

Rzeczywiście w naszym kalendarzu nie świętego o imieniu Tobiasz. Takie imię nosił jeden z autorów Księgi Starego Testamentu (Księga Tobiasza). Księga ta jest uważana jednak za nie kanoniczną lub deuterokanoniczną.

Kategorie: imiona, ks. Andrzej KuźmaChciałam się dowiedzieć czegoś o imieniu Urszula. Anna

Urszula jest to imię pochodzenia łacińskiego, Pochodzi ono od imienia Ursa co oznacza niedźwiedzica. Nie występuje ono wśród imion prawosławnych, choć wśród świętych o tym imieniu jest św. Urszula z Kolonii pochodząca z IV w. Formalnie wiec powinna być również czczona w Kościele prawosławnym.

Kategorie: imiona, ks. Andrzej KuźmaKim była Święta Emilia? Julia

Św. Emilia (IV w.) była matką św. Bazylego Wielkiego i św. Grzegorza z Nyssy. Była też żoną Bazylego starszego (ojca św. Bazylego Wielkiego i Grzegorza). Odznaczała się pobożnością i jak świadczy jej syn Bazyli późniejszy Ojciec Kościoła wywarła znaczący wpływ na postawę chrześcijańską swoich dzieci (List 233). Po śmierci męża znaczącą część swoich majętności rozdała potrzebującym, resztę zaś przeznaczyła na wspólnoty monastyczne w Poncie, gdzie wraz z córkami prowadziła życie ascetyczne. Jej pamięć jest czczona w tym samym dniu co św. Bazylego tj. 1 stycznia (14 stycznia [nowy styl])

Kategorie: imiona, ks. Andrzej KuźmaChciałbym się dowiedzieć o możliwość ochrzczenia dziecka imieniem Aneta, wiem, że na Dojlidach w Cerkwii jest ochrzczona osoba imieniem Aneta i to jest pewne, ale nigdzie nie mogę znaleźć historii życia tej patronki? Czy może lepiej ochrzcić dziewczynkę Anna? Z kim się w tym przypadku konsultować i jakich pewnych źródeł szukać. Chodzi także o przedstawienie ikonograficzne, jest to dla mnie ważne. Rafał

Imię Aneta jest pochodną imienia Anna. Wywodzi się z j. francuskiego gdzie Anna uzyskała formę zdrobniałą Anette (czyt. Anet). Nie ma świętej Anety. Tak więc właściwym jest nadanie na chrzcie imienia Anna, natomiast w codziennym życiu można używać spolszczoną wersję zdrobniałego imienia francuskiego. Jeśli chodzi natomiast o patronkę, to świętych o imieniu Anna jest kilka.

Kategorie: imiona, ks. Andrzej KuźmaCzy w Cerkwi Prawosławnej jest czczona święta Monika? Czy jest ona tylko błogosławioną? W KRK Monika jest czczona jako święta, dlatego tez takie imię na Chrzcie w KRK otrzymałam. Teraz pragnę przyjąć Świętą Wiarę Prawosławną. Czy w modlitwie do „świętego,którego imię nosimy” mogę prosić o wstawiennictwo św.Monikę? Wspomnę,że drugie imię nadane mi na Chrzcie Św. to Zofia. Sofija matka Nadii, Wiery i Lubowi (przepraszam jeśli źle transliteruje) jest czczona w Cerkwi jako święta. Do tej świętej modlę się zatem obecnie. Monika

Św. Monika jest również czczona w prawosławiu, chociaż jej kult nie jest rozprzestrzeniony. Była ona matką Augustyna i to on w prawosławiu jest określany jako błogosławiony (a nie św. Monika), w Kościele zachodnim zaś jako święty. Ta rozbieżność w postrzeganiu tego wielkiego Ojca Kościoła wynika stąd, że w swoich pismach Augustyn zawarł wiele treści, które Kościół prawosławny określił jako błędne, natomiast jego życie i duchowa droga zasługuje na wielką uwagę i cześć. Bez problemu może Pani modlić się do św. Moniki jak też do św. Zofii i jej córek.

Kategorie: imiona, ks. Andrzej KuźmaChcemy nazwać córkę Apolonia. Czy możliwe jest nadanie takiego imienia na chrzcie świętym w cerkwi? Katarzyna

Św. Apolonii w prawosławiu nie ma. Ta która jest czczona w Kościele rzymskokatolickim pochodzi z okresu wczesnochrześcijańskiego i mieszkała w Aleksandrii. Jednak Kościół prawosławny nie zna tej świętej. Jest natomiast św. Apolinaria (brzmi podobnie ) i to imię może być nadane w Cerkwi na chrzcie.

Kategorie: imiona, ks. Andrzej KuźmaStrona 1 z 912345...Ostatnia »