Czy PAKP jako cerkiew autokefaliczna sama wytwarza św. Miro? Czy jest przywożone z Moskwy lub Konstantynopola? Jan

Cerkiew prawosławna w Polsce otrzymuje św. Miro z Konstantynopola.

Kategorie: ks. Andrzej Kuźma, liturgikaCzy są może jakieś specjalne modlitwy albo reguły, żeby Bóg pomógł mi pozbyć się pychy i egoizmu? XYZ

Jeśli ktoś stwierdza i zauważam, że boryka się z problemem pychy i egoizmu i pragnie to poprawić, to już osiągnął połowę sukcesu. Jest wiele modlitw, które nawiązują do pokory i miłości wobec bliźniego. Sugerowałbym jednak sięgnąć do prostych modlitw porannych i wieczornych i regularnego ich praktykowania. Można przyjąć pewną formę skróconą, ale ważnym jest aby były one regularne. Ponadto praktyczna jest stara zasada, które również powtarzana jest przez Ojców Cerkwi: „Postępuj wobec innych w taki sposób w jaki chciałbyś, aby oni postępowali wobec ciebie”.

Kategorie: ks. Andrzej Kuźma, wiara, życie duchoweCzy posiadanie tatuażu jest grzechem? Jeżeli tak to dlaczego? Hania

Jeśli rozumiemy grzech jako błąd, to uważam, że ozdabianie ciała tatuażem jest błędem. Często jest to wybryk naszej nieprzemyślanej decyzji, którego potem nie możemy się pozbyć. Ponadto tworzenie tatuażu jest ingerencją w naszą skórę, które nie ma na celu poprawienie czegoś w naszym życiu, lecz najczęściej zamanifestowaniem pewnych poglądów.

Kategorie: ks. Andrzej Kuźma, pozostałe, wiaraCzy posiadanie kolczyków to grzech? Anastazja

Nie kwalifikowałbym noszenia kolczyków jako grzech. Jest to swego rodzaju ozdabianie ciała, które zupełnie mieści się rakach ogólnie przyjętych zasad.

Kategorie: ks. Andrzej Kuźma, pozostałe, wiaraKiedy w cerkwi świętujemy pamięć św. Lidii? Agnieszka

Dzień pamięci św. Lidii z Ilirii jest obchodzony 23 marca (stary styl). Według nowego kalendarza jest to 5 kwietnia. Wtedy właśnie Lidia obchodzi swoje imieniny.

Kategorie: imiona, ks. Andrzej KuźmaCzym są te paseczki, które leżą na czole zmarłego. Po co one są? Gdzie je można znaleźć? Tomasz

Te „paseczki”, które widzimy na czole osoby zmarłej nazywają się winczykiem (wieńcem). Jak każdy winiec, który jest wkładany na głowę człowieka wskazuje na ukoronowanie jego wysiłków w pewnej dziedzinie, tak i w tym przypadku interpretowany jest jako uwieńczenie życia chrześcijańskiego. Praktyka nakładania wienczyka, nie jest stosowana we wszystkich lokalnych Cerkwiach prawosławnych. W naszej praktyce liturgicznej wienczyk nakładany jest przez duchownego zmarłemu przed obrzędem pogrzebu. Wienczykami dysponuje każda parafia i duchowni używają ich dla określonego celu w czasie pogrzebu.

Kategorie: ks. Andrzej Kuźma, liturgikaJeżeli Diakon, który służył przez dłuższy czas (przyjmijmy np. 10 lat), przez okres swojej służby został nagrodzony protodiakoństwem, prawem noszenia kamiławki oraz podwójnego orarionu to czy w momencie nadania mu święceń kapłańskich te nagrody „przepadają”? Wiadmo, że orarion jest nagrodą typową dla Diakona, a jak sprawa wygląda w kwestii kamiławki? Pytanie drugie: Nieraz czyta się, że diakon zostaje wyświęcony na kapłana po krótkim czasie, a ostatnio w diecezji białostocko-gdańskiej diakon został wyświęcony po 18 latach niesienia posługi diakońskiej. Od czego to zależy? Arkadiusz

Posługa kapłańska jest nową formą służby bożej i nagrody, które były nadane w czasie pełnienia posługi diakońskiej (chodzi o kamiławkę) nie przechodzą automatycznie w czasie święceń na prezbitra. Niemniej jednak biskup może nagrodzić nowowyświęconego kamiławką. Nie ma reguły, która wskazywałaby jaki okres powinien upłynąć między święceniami diakońskimi i święceniami na kapłana. Czasem jest to kilka dni, najczęściej 1-3 lata, ale dość rzadko zdarzają się święcenia jak w opisywanym przypadku po 18 latach diakonatu. Diakoni, którzy zachowują długi staż zwykle cenieni są ze względu na swoje wartości wokalne i muzyczne. Niemniej jednak nie ma żadnej przeszkody, aby ubiegali się o święcenia kapłańskie.

Kategorie: ks. Andrzej Kuźma, liturgika, pozostałeDlaczego nasi hierarchowie milczą gdy środowiska LGBT atakują ze swoją propagandą środowiska chrześcijańskie? Mam wrażenie, że chowamy znów głowę w piasek, myśląc, że nas i nasze dzieci to nie dotyczy. Czy którykolwiek ojciec wyraził swoją dezaprobatę dla działaczy prawosławnych, którzy poprali marsz LGBT w Białymstoku? Yoram

Z pewnością propaganda LGBT dotyczy całego społeczeństwa w tym i nas. Mam wrażenie, że w wielu przypadkach manifestacje wspomnianych środowisk i kontr manifestacje, które im towarzyszą stały się częścią walki politycznej. Temat dotyczący homoseksualizmu jest dość delikatnym i dotyka intymnej sfery życia człowieka. Cerkiew nigdy nie odrzucała ludzi, których natura ukształtowała w taki sposób. Kiedy jednak obserwujemy ludzi, którzy z tej odmienności uczynili centrum swojego życia, często manifestując to w perwersyjny sposób, wówczas rodzi się w nas pytanie: dokąd to wszystko zmierza? Potrzebne tutaj jest głębokie zastanowienie się nad duchowym i moralnym upadkiem człowieka. Wydaje mi, że my prawosławni nie nawykliśmy aby na zjawiska, które pojawiają się w naszym życiu reagować w ten sposób by wydawać deklaracje i ogłaszać swój punkt widzenia. Nie jest to bynajmniej chowaniem głowy w piasek. Dziwi mnie natomiast, że są działacze prawosławni, którzy poparli marsz LGBT w Białymstoku. Pierwszy raz o tym słyszę i wielce jestem zdziwiony.

Kategorie: ks. Andrzej Kuźma, moralność i etyka, wiaraCzy w kościele prawosławnym jest możliwe unieważnienie sakramentu małżeństwa, czy tylko cofnięcie błogosławieństwa? Jeśli możliwe jest unieważnienie, to jakie kroki należy poczynić i jak długo to trwa? Monika

W Kościele prawosławnym istnieje procedura administracyjna, która określana jest „zdjęciem błogosławieństwa z małżeństwa”. Nie jest to unieważnienie małżeństwa, lecz forma pozwalająca na zawarcie tzw. drugiego małżeństwa. Aby rozpocząć proces zdjęcia błogosławieństwa z małżeństwa należy zgłosić sprawę i napisać odpowiednie pismo do proboszcza parafii do której obecnie należy osoba zainteresowana.

Kategorie: ks. Andrzej Kuźma, liturgika, rodzinaChciałabym żeby matka chrzestną mojego dziecka była siostra, która jest wyznania katolickiego i ma slub tylko cywilny. Czy w Cerkwi prawosławnej może chrzcić dziecko osoba po ślubie cywilnym? Aneta

Problem braku ślubu kościelnego jest oczywiście pewną przeszkodą, natomiast główny problem widziałbym gdzie indziej. Chodzi o to, że przyjęta zasada w naszej Cerkwi polega na tym, aby dla chrzczonej dziewczynki była prawosławna matka chrzestna (ojciec chrzestny może być innego wyznania), natomiast jeśli chrzczony jest chłopczyk, wymaga się, aby ojciec chrzestny był wyznania prawosławnego (matka chrzestna może być innego wyznania). Zwróćcie uwagę, czy w waszym przypadku ta zasada jest zachowana?

Kategorie: ks. Andrzej Kuźma, liturgika, rodzinaStrona 1 z 3412345...102030...Ostatnia »